Koper Primorska Üniversitesi

   Slovanya’da bir üniversite kurulma gerekliliğinden dolayı 1992 yılında Koper Primorska Üniversitesi kurulmuştur. Bu üniversite kurulma yolunda ilerlerken pek çok çalışmalar yapılmıştır. 3 fakülte, 2 yüksek okul ve 2 araştırma enstitü birleşimi ile kurulan Koper Primorska Üniversitesi her geçen yıl daha başarılı çalışmalar yapma yolunda ilerlemektedir. Eğitim, Edebiyat ve Yönetim bilimleri fakülteleri, Matematik, fen bilimleri ve bilgi teknolojileri fakülteleri; turizm araştırmaları, sağlık hizmetleri ve tasarım fakültesi üniversite bünyesinde yer alan fakülteler arasındadır. Bilim ve araştırma merkezi ve bilim ve teknoloji enstitüsü olmak üzere iki enstitü barındıran Koper Primorska Üniversitesi bünyesinde pek çok araştırmacı barındırmaktadır. Bu üniversitede bazı dersler İngilizce bazı dersler ise İtalyanca ve Slovanca verilmektedir. Primorska Üniversitesi 2003 yılında kurulmuş genç fikirli bir üniversite konumunda yer almaktadır. Üniversite kurulduğu günden bu yana pek çok sayıda uluslararası etkinlik düzenlemektedir. Pek çok projelere de imza atan üniversite her fakültede pek çok çalışmaları ile ün kazanmaktadır.

   İtalyan, kültürel, medya, Sloven ve uygulamalı dilbilim tarihi çalışmaları ile kendini her sene daha çok geliştiren bir üniversite olarak bilinmektedir. Erasmus programı ile üniversite bünyesine katılan öğrencilere uygun konaklama imkanı bulan üniversite özel apartman dairelerindeki yurt fırsatları ile karşınıza çıkmaktadır. İnsan bilimleri fakültesi, tarih, görsel kültür, felsefe ve medya çalışmaları ile uzun yıllardır izlediği yol gereği birçok kişi tarafından tercih edilen bir üniversite konumunu almıştır. Fakülte 8000 adet yazılı basın barındıran (antropoloji, tarih, dil bilim alanında) çok geniş bir kütüphaneye sahiptir. Kütüphanede yer alan katalogdan yararlanarak her türlü bilgiye kısa sürede ulaşma imkanımız bulunmaktadır. Çeşitli uluslararası işbirliği çalışmaları ile kendini alanında kanıtlayan üniversite iş sahalarında çalıştıracağı elemanları son derece titizlikle ve geniş bilgi birikimine sahip bireyler olarak yetiştirmektedir. Üniversitenin benimsemiş olduğu hareketlilik programı gereği AB ülkelerinde staj imkanı sunulmaktadır. Erasmus programı öğrencilerin kaynaşması için ortam hazırlarken çeşitli uluslararası projelere de dahil olabilmemiz için bizlere imkan tanımaktadır.

   Üniversite kapsamında her fakülte kendi finansal hizmet alanına cevap vermekte ve bilimsel laboratuvarlarda yaptığı çalışmalara cevap vermektedir. İdari ve örgütsel çalışmalara verimli ortamlar sağlayan üniversite eğitim ortamı verimli çalışma ortamları sunarak sizlerin kendinizi geliştirmesine imkan tanımaktadır. Sertifika programları ve yüksek lisans ders programları ile beraber üniversite kaliteli eğitim vermeyi amaç edinmiş olup kişilerin bu ortamda kendilerini geliştirmelerine her şekilde müsaade etmektedir. Eğitim alanında kendini geliştiren, açık fikirli, akıl yürütme becerisine sahip kişiler olmanıza imkan tanıyan, sizlere her koşulda en kaliteli eğitimi verecek olan akademik personellerle çalışma imkanını elde etmenize olanak tanıyan bir üniversite de eğitim almak ve kendinizi geliştirmek için hala bekliyor musunuz? Bu üniversite sizleri alanınızda başarılı bireyler olarak yetiştirerek geleceğinizi garanti altına almaktadır.